«Щасливий той, хто у чорні дні збереже чистоту серця»
Шарль де Костер

ПРО ПІДСУМКИ ЛІТЕРАТУРНОГО РОКУ ТА ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ
Автор Марина ПАВЛЕНКО, Лариса ДЕНИСЕНКО   

«Літературна Україна» вирішила запитати в письменників про найзнаковіші, на їхню думку, події літературного життя нашої країни у 2011 році та про їхні творчі плани на наступний рік.

1. Яку літературну подію (книжку, дебют молодого автора, вечір, презентацію тощо) Ви вважаєте знаковою для 2011 року й чому?

2. Які Ваші творчі плани на 2012 рік?

Марина ПАВЛЕНКО:

1. Серед усього книжкового і прочитаного розмаїття 2011-го року особисто для мене, мабуть, найзнаковішими все-таки стали такі книжки: по-перше, Пера Петтерсона «Верхи на крадених конях». Хоч загалом читалося рівно, без якогось запалу (здається, так і мають читатися прохолодні норвезькі романи), але однозначно вабила авторова (ну, та й перекладачева, Галини Кирпи!) майстерність без поквапу й ніби уривчасто вести оповідь. Без «екшенів» та сенсацій (майже всі основні колізії вгадувалися наперед), але з явною екзотикою, силою суворих і духмяних пейзажів та якоюсь аж неймовірною — подекуди до сліз! — життєвою правдою.

По-друге, «Расмус-волоцюга». Хоч книжка видається в Україні не вперше, але видання «Махаон-Україна» дуже симпатичне. То вершина всіх наших із донькою читань останнього часу (і, на мій погляд, усіх писань самої Астрід Ліндґрен)! Розкішна, зворушлива, жива, захоплива історія малого хлопчика!

Говорячи про книжки дитячі, не можу не назвати дуже місткої і гарної антології поезії української діаспори для дітей «Журавлики» (упорядкування Галини Кирпи й Дмитра Чередниченка).

Нарешті — видана буквально щойно-щойно — книжка Івана Дзюби про Ліну Костенко! Які світлини! Які цікавинки з Ліниного дитинства (вони докорінно відрізняються від багатьох «офіційних» фактів її біографії!)... І звісно ж, як і попереджав автор, найзахопливіші сторінки — розмова Матері з донькою Оксаною Пахльовською… Ця книжка повернула мені любов до Ліни Костенко, що була трохи притлумилася після вкрай песимістичного, чорного і, я б сказала, антиукраїнського (бо нічого іншого, крім бажання втекти з України, у читача не викликає) її роману «Записки українського самашедшого». Тут же Ліна зовсім інша! Яка глибина Духу, ерудиція, велич, багатогранність, широта душі!.. В обох: і в Матері, і — в Доньки!.. А яке ставлення до Людини: скільки згадано, здавалось би, дрібних, а насправді дуже значущих моментів, точок перетину з тією чи тією особистістю, і за кожним — ціле життя, ціла епоха!.. Читаючи, я теж мимоволі згадувала всіх, кому повік маю завдячувати, на кого маю рівнятися, знайомством із ким маю пишатися…

2. Важче загадувати на 2012-й… Скажу тільки про найреальніше зі своїх планів…

Дуже сподіваюся, що в цьому році в «Ярославовім Валу» нарешті вийде моя «Райдуга в решеті» — повістини про дитинство Павла Тичини, Надії Суровцової, Василя Симоненка, Василя Стуса й Ірини Жиленко (окремі з них публікувались у журналі «Березіль» і в «Бібліотечці „Дивослова“»), у які вкладено дуже багато праці й душі…

Вінницька «Теза» обіцяє не відкладати з виданням п’ятої, завершальної частини мого циклу «Русалонька із 7-В» — «Русалонька із 7-В плюс дуже морська історія»…

А якби ще й «Грані-Т» порадувало виходом обіцяної поетичної антології «В гостях у Павленків», у якій зібрано вірші для дітей від усієї моєї багатогранної творчої родини і прекрасні ілюстрації до якої я вже навіть бачила, — це взагалі було б чудово!..

Лариса ДЕНИСЕНКО:

1. 2011 рік літературно потішив багато чим, але хотілося б зупинитися на кількох книжках та літературних проектах.

Хочу відзначити інтернет-проект, а також і паперову книжку Джошуа Слокама «Навколосвітня подорож вітрильником наодинці». Дизайнер книжки — Ілля Стронговський, переклала її група людей, зорганізована письменником і моряком Антоном Санченком. Переклад небездоганний, але цікавий, помітно, що працювали люди, що знаються на мариністиці, люблять подорожі та море.

Для мене ще однією насолодою став роман Тараса Антиповича «Хронос» хоча б через те, що цієї тематики в нас ніхто не торкався, а в Тараса вийшло страшно, дотепно, достовірно. І ще, мені здається, багато слів, котрі характеризують персонажів цієї реалістичної фантасмагорії, цілком можуть перекочувати в наше теперішнє життя.

Не можу не згадати про розкішне, дуже тепле двотомне видання «Катерина Білокур». Особливо цікавим є другий том, де про творчість та наївну, прозору цінність картин Катерини Білокур розмірковують постаті, дотичні до сучасної української культури — Тиберій Сільваші, Оксана Забужко, Роман Мінін тощо.

З дитячої літератури мене потішила книжка Ірен Роздобудько «Пригоди на острові Клаварен».

Також цікавим експериментальним проектом стала поява електронної книжки «Як вони провели літо», котра творилася 24-ма українськими письменниками, а також 15-ма художниками впродовж 24-х годин.

2. Стосовно мене, то цього року я нарешті закінчила роман «Моє життя: від померлого до загиблого діда», котрий писала майже три роки, тому сподіваюся, що читач побачить його 2012 року.

Окрім того, уже в планах нова комедійна повість, цикл оповідань для дітей про таємничих «Иї», а ще наступного року як головний редактор я запроваджую два нових журнальних проекти — «Правобукварик» та «Абетка Право» для малечі та підлітків, де в жанрах авторських казок та новел намагатимуся розкривати для дітей поняття права та можливості захисту прав людини.


 


ТАКОЖ У НОМЕРІ:

Погляд
Віктор ГРАБОВСЬКИЙ
Якою мовою говорить Бог С.1,5

Нас це болить
Заява Української інтелигенції щодо невизнання
апеляційного суду м. Києва у справі
Ю. Тимошенко

Літщоденник
Підготувала Дарія ДЖУЛАЙ С.2

Відкритий лист
Нехай постане вулиця Віктора Некрасова
Шляхами слова

Гадяч
Рубрику веде Сергій КОЗАК С.3

Спадщина
Віктор БАРАНОВ
"Моїм словам ще так багато справ"
(секстини Володимира Затуливітра) С.6,7

Рецензії
Павло ВОЛЬВАЧ

Розфарбуй сам, або для читацького віку
від 2-х до 102-х
(Михайло Бриних "Хліб із хрящами") С.7

Поезія
Олександр КУЛИКОВ
О Величносте Ваша, Літеро! С.10

Над прочитаним
Петро ГНИДА

Світ невидимий
(Анна Багряна "Дивна така любов") С.11

Діалоги "ЛУ"
Славний син землі чернігівської
(інтерв'ю з Миколою Ткачем)
Розмовляв Віталій МАТЯШ С.12

На спомин
Скотилась Білоусова зоря...
У плині часу
Євген МЛИН
Випробування вогнем і попелом С.13

Письменник мандрує
Галина ВДОВИЧЕНКО

Піднятись із самого життєвого дна С.14

Незабутні
Валентина БОРИСЕНКО, Ігор ПАСІЧНИК,
Людмила ТАРНАШИНСЬКА

Людина здійснених мрій
(Пам'яті Наталії Даниленко) С.15

У колі муз
Олена КУМПАН

Гоголь у народному малярстві
Михайла Онацька

Наш календар С.16

 

Де ви читаєте газету «ЛУ»?

(2189 голосів)

3.1%
9.8%
20%
36.1%
8.3%
22.8%
Loading...

Стежте за нами: